Для модернізації електромереж потрібно інвестувати в інновації, — генеральний секретар Європейської асоціації E.DSO

Саша Медведєв

Об этом сообщает Роспрес

Генсекретар Європейської асоціації E.DSO Роберто Зангранді

Саша Медведєв


Україну відвідав керівник Європейської асоціації E.DSO, яка трансформує застарілі енергомережі в Європі в інноваційні цифрові системи.

Модернізація енергомереж і вдосконалення систем обліку електроенергії — це те, чим зараз зайнятий увесь світ. Тому що цей самий світ ще ніколи не був так залежний від безперебійних поставок електроенергії, як він залежний від них зараз. Промислове зростання, зростання енергоспоживання домогосподарствами і боротьба за скорочення шкідливих викидів в атмосферу робить перехід ринку до Smart Grid ключовою умовою для виживання. Будь-яка дія в побудові так званих розумних мереж, вимагає величезних коштів. Але бездіяльність потребують їх в рази більше.

Ось чому Асоціація E.DSO або об’єднання Європейських операторів систем розподілу зосередилося на допомогу енергетичним компаніям, щоб ті модернізували інфраструктуру мереж як мінімум у 25 країнах Європи.

НВ поспілкувалося з генеральним секретарем Європейської асоціації E.DSO Роберто Зангранді, щоб з’ясувати, як далеко європейці просунулися в побудові розумних мереж, і як українцям потрапити в ті ж мережі.

Smart Grid (розумна мережа) — набір технологій, що перетворюють енергетичну інфраструктуру старого типу на сучасну цифрову систему.

Що змушує вас і європейців в терміновому порядку переходити в так звані розумні мережі?

Причин дуже багато. Я назву ключові. Електронний облік дозволяє користувачеві контролювати споживання в будь-який момент часу. Що відкриває можливість керувати своїми витратами. Оператор системи розподілу і постачальники також легко фіксують показники споживання і виставляють коректні рахунки.

В кінці минулого століття у нас в Європі експериментували з електромеханічним лічильником, який був просто чудовим в експлуатації для домашнього господарства. Але при цьому складно керованим з точки зору оператора системи розподілу (прим. Ред — в Україні в минулому «обленерго»). Система передбачала, що хоча б раз на рік фахівець приїжджає в кожен будинок і перевіряє лічильник. Електромеханічний лічильник не фіксував втрати, тому виникала різниця між реальним і розрахунковим споживанням. В результаті тариф формувався на основі прогнозу і тому залишався на високому рівні. Так не повинно було бути. Навпаки, велика частина електроенергії, яку люди вже використовували, могла залишитися неоплаченою в системі постачання.

Електронний облік дозволив віддалено зчитувати дані. Це революційна зміна. Тоді використання електронного лічильника наштовхнуло на думку про електромережу, яка могла б бути розумною. Тобто фактично з’явилася ідея про створення системи, в якій користувачі електроенергії і оператор були б пов’язані між собою.

Оператори системи розподілу першими почали керувати своїми підстанціями і важливими мережевими вузлами віддалено. Це і є момент зародження розумних мереж.

Фото: Саша Медведєв

Що виграв споживач?

Розумна мережа (Smart Grid) — дозволила споживачу компенсувати витрати на електроенергію, і навіть заробляти на її виробництві. Наприклад, якщо я ваш сусід, я можу продати вам електроенергію безпосередньо. Звичайно, електроенергія не тільки моя і я не можу просто прийти до вас з кабелем. Для цього я використовую систему, плачу за неї, а ви заплатите за електроенергію за ціною, яку я вам запропоную, враховуючи плату за використання системи.

Я бачив, як це працює у США. Через застосунок можна дізнатися, що хтось пропонує вам купити електроенергію за вигідною ціною. Система знає дані вашого профілю і розуміє, чи хочете ви купити її чи ні.

Smart Grid дозволяють кожному користувачеві повертати електроенергію в систему і компенсувати свої витрати. Таким чином, кожна сім’я стає вузлом цієї мережі.

При переході до Smart Grid, активне використання лінії електропередач безліччю людей дозволяє окремій мережі мати власне економічне і соціальне життя.

Наведіть приклад як система Smart Grid працює в рідній вам Італії?

Більше 30 мільйонів користувачів в Італії підключені до електромережі за допомогою розумного лічильника. Це майже 100% споживачів. Звичайний клієнт отримав більш ефективний спосіб поставки електроенергії, який знизив час відсутності подачі електроенергії при перебоях з технічних причин. Це стосується відключень електрики через пошкодження лінії через природні катаклізми — пожежу або що-небудь ще.

Споживач розраховує на точні та справедливі дані про електроенергію, яка генерується різною кількістю сонячних панелей на його даху. Це призводить до економії коштів. Не обов’язково бути багатою людиною для того, щоб зробити це. Банки або навіть енергокомпанії надають кошти на фінансування проекту, коли ви здаєте їм в оренду вашу дах.

В обмін на це вони надають безкоштовно електрику, або ж знижують її вартість. Тож багато людей в Італії вже відчули переваги поліпшеної електромережі.

Як розвиток розумних мереж вирішує такі важливі проблеми як енергозбереження і звичайно ж доступність чистої енергії?

Smart Grid є життєво необхідними, якщо ми хочемо знизити шкідливі вуглецеві викиди від виробництва електрики. Його користувачі не споживають всю електроенергію, яка є в системі Smart Grid, вони управляють потоками відповідно до своїх потреб.

Цифрові платформи допомагають споживачам отримувати контрольований доступ до електромереж і використовувати електроенергію з максимальною ефективністю.

Раніше, якщо вам потрібно було більше потужності в мережі — слід було просто збільшити потужність всієї станції. Грубо кажучи, включити рубильник на атомній станції на повну. У ролі чарівника, який керував цим рубильником, завжди виступав уряд.

Тепер ми не потребуємо цього. Гнучкі смарт-платформи об’єднують великі електромережі з мережами домашніми. Для роботи такої системи вхідна електроенергія повинна пройти своєрідне «очищення», що може бути зроблено тільки за допомогою наявності технологій Smart Grid.

Які аргументи ви б використовували або вже використовуєте, щоб переконати українців взяти участь у створенні розумних мереж?

Я, звичайно, не можу взяти на себе відповідальність давати поради українському уряду, оскільки це виходить за межі моєї компетенції. Безумовно, потрібно заохочувати ті компанії, які досить сміливо інвестують в технології і хочуть експериментувати з ними.

У Європейському Союзі є вражаючий приклад, який називали програмою «Горизонт 2020», а тепер перейменували на «Горизонт Європа». Це рамкова програма, яка через фінансування заохочує експерименти з новими технологіями в електроенергетичній системі. Оператори мереж розподілу отримали багато користі від цього фінансування з боку Європейського Союзу.

Очевидно, що фінансування не на 100%. Але, скажімо, я міг би вам дати 10% необхідного на проект бюджету, а ви б вклали решту грошей, і звітували переді мною про те, як саме ви витратили мої 10% і яких успіхів досягли. А також ви будете зобов’язані поділитися цією технологією з вашими партнерами. Це означає докладання колективних зусиль для розвитку інновацій.

Зараз ми перебуваємо на тому етапі, коли E.DSO намагається допомогти компаніям в Україні стати учасниками європейської системи фінансування проектів. І це складно, оскільки вимагає наявності великої кількості компаній, досить наближених до всіх стандартів Європейського Союзу. Хоча я впевнений в досягненні тут успіху.

Очевидно, що необхідно докласти зусиль у підтримці компаній, які вкладають кошти в інновації. Гарна ілюстрація для розуміння куди рухається енергетика — це приклад телекомунікаційних систем. З появою мобільних телефонів оператори вирішили інвестувати в сучасну частину свого бізнесу, і не витрачати гроші на модернізацію старої системи.

Що приносить розумна мережа для підприємців і як вона впливає на перетворення бізнесу?

Кожен бізнес трансформується через доступ до діджиталізації. Якщо ви використовуєте електроенергію — ви можете отримати вигоду з розумної мережі. Багато компаній пропонують для бізнесу і, скажімо, спеціалізованих клієнтських баз саме ці послуги: згладжування пікового споживання, раціоналізацію електроенергії, уникнення втрат і неефективності. В кінцевому рахунку це призводить до зниження витрат бізнесу на 10%-12%. Діджиталізація і використання розумних мереж надають компаніям можливість купувати електроенергію за модульним принципом, коли вона коштує набагато дешевше. Хіба цього не досить, щоб закохатися в Smart Grid?


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/ukraine/so-skorostyu-sveta/dlya-modernizaciji-elektromerezh-potribno-investuvati-v-innovaciji-generalniy-sekretar-yevropeyskoji-asociaciji-e-dso-50070640.html”